Rady a recepty

Bylinky nejen na přípravu čaje.

V letním období se bylinky často využívají v naší kuchyni. A tady taky platí, co si v létě připravíš, v zimě, jako bys našel. TAK např.

voňavá, česnekovo-bylinková pasta s olivovým olejem. A je to jednoduché.

Nejlépe zelenou petrželku nadrobno nakrájíme a smícháme s jemně nadrceným česnekem, trošku soli a olivový olej. Rozmícháme tak, aby se všechny ingredience pěkně spojily. Naplníme skleničku a držíme v chladu a temnu. Vhodné na bagetu, na maso, rybu, přizdobení. A je to zdravé.

Do přírody s bylinkovou alpou.

Koupíme si Alpu Lesanu, která má krásné složení sama o sobě. A přidáme k vyluhování větvičku čerstvého rozmarýnu, levandule a 5 ks koření hřebíčku. Nemusíte ani cedit.

Tento „elixír“ je výborný na kolo(osvěžuje), dezinfekce ( i kloktání), zahání komáry, bodavý a savý hmyz, a znovu dezinfikuje. Můžete aplikovat i na zvířata. U dětí doporučuji jaký-koliv masťový základ(nivea, indulona, krém na ruce) a do tohoto základu přidat bylinkovou Alpu. Tato směs je jemnější pro dětskou kůži.

A nyní v létě nezapomínejte na pitný režim. Protože cirkulace organizmu se musí přirozeně chladit, využíváme vodu(ne příliš studenou) s pomerančem, citronem, pijeme vlažný čaj z mateřídoušky, citronové trávy, aloisie. Do džbánu s vodu si můžeme přidat listy máty, meduňky nebo domácího sirupu.

V létě míváme často potíže s těžkým trávením, průjmem. Proto jíme málo, lehce a využíváme koření na lepší tvorbu trávicích enzymů. Např. kmín, majoránka, oregano, koriandr, petržel, celer v nati. Výborná bylinka na kondici střev v létě je ostružiník.

Jaroslava Divílková, poradna Petrklíč Vizovice

Bylinkové sirupy a sirupy z plodů. 

Lidé už od dávných dob si uchovávali bylinky a ovocné šťávy ve formě sirupů. Účinky těchto bylinek se v zimě vždy využily. A to proti kašli a nachlazení, na špatné trávení, ale také na posílení. Sirupy se vždy připravovaly z čerstvých bylin a plodů. Cukr sloužil jako konzervant. Mohlo by se namítnout, že cukr je škodlivý. Ale lepší než chemie a navíc, v zimě člověk potřebuje energii. Po ruce byl med a nebo sirup.

Sirup do kaše, do čaje, do perníku nebo jako sladkost. Vyráběly se sirupy z kopřivy, černého bezu, meduňky, cibule, lípy, maliny, borůvky a další. Prostě, co bylo k dispozici a co příroda nabídla.

Dnes si také stejnými postupy můžeme sirupy připravit. Nebo, kdo nemá možnost, koupit. Dnešní trh nabízí domácí sirupy a to i z bylinek a plodů, které dříve byly nedostatkové. Nebo určité bylinky lidé ani neznali. Vývoj jde dál a je jen na nás, jak nové možnosti využijeme pro své zdraví.

A já vám dnes nabízím další možnost využití. Je zima a i v tomto ročním období je nutné dodržovat pitný režim. Takže nejen děti, ale i dospělí by měli pít 1-1,5 litru denně a to s ohledem, že se nepotíme.(při pocení je nutné pít více a dodávat minerály, které se potem vyplavují).

Do 3-4 dcl sklenice 1 lžička sirupu, dle momentální potřeby a zalít teplou 60 stupňovou převařenou vodou. Tím jste si připravili příjemný čaj s účinkem (dle druhu sirupu)- bezinkový, brusinkový, lipový, jitrocelový, mateřídouškový apod.

Takový čaj můžete doplnit skořicí, hřebíčkem, zázvorem, citronem, pomerančem. No řekněte, dostali jste chuť, že? A když si vypijete 3-4 sklenice denně, máte splněno.

A navíc, když teď máme leden a únor- měsíce, kdy vaše orgány močový měchýř a ledviny jsou více zatížené chladem a vlhkem…..

Vaše Jaroslava Divílková, poradna Petrklíč Vizovice

www.poradnapetrklic.cz

příspěvek od Antonína Kociána/přednáška v Žlutavách/:

Lichořeřišnice – zázračný zabiják bakterií

Lichořeřišnice větší je rostlinou, jejíž léčivé účinky jsou nanejvýš pozoruhodné.. Je to přírodní antibiotikum, které nás mnohdy může ušetřit užívání syntetických preparátů. V některých případech ničí dokonce i zlatého stafylokoka!

 

Lichořeřišnici můžeme běžně najít jako rostlinu pěstovanou pro okrasu, často se lze setkat s tím, že její pěstitel ani netuší, že má na zahradě rostlinné antibiotikum.

Je to většinou plazivá jednoletá rostlina se zářivě žlutooranžovými, někdy i červenými květy. Kvete od začátku léta až po první mrazíky, které však nepřestojí a uhyne. Ze zanechaných plodů se však často opakovaně vysemeňuje na stejném místě i další rok. Je velice zdobná a navíc obdivuhodně léčivá..

Lichořeřišnice je silné přírodní antibiotikum

Jak ve své literatuře uvádí známý český bylinář Pavel Váňa, lichořeřišnice působí proti všem ze 46 kmenů bakterií Staphylococcus pyogenes aureus, které jsou častými původci zánětlivých onemocnění močových cest a ledvin. Někteří léčitelé a lékaři zaznamenali úspěchy použití lichořeřišnice i v boji s těžko vyléčitelným zlatým stafylokokem, který často odolává i jiným silným antibiotikům a ohrožuje zdraví nakažených i po mnoho let.

Tato bylina však ničí nejen stafylokoky, působí i například proti salmonele nebo streptokokům. Její užívání nás může v mnoha případech ušetřit syntetických antibiotických preparátů, nebo významně podpořit a zkrátit léčbu nemoci.

Lichořeřišnici je vhodné aplikovat jak při výše zmíněných zánětech močových cest a ledvin, tak i například při zánětech dýchacích cest. Jejím včasným užíváním můžeme infekční nákazu zlikvidovat nebo omezit už v jejím začátku. Působí i jako prevence nebo je skvělá pro doléčení proběhlých zánětů s hrozbou recidivy.

Očistná síla medové vody

O zdravotních efektech medu jste už zajisté slyšeli, ale možná jste neslyšeli o léčivých vlastnostech  medové vody.

Příprava medové vody :

Do sklenice vlažné vody dejte čajovou lžičku medu. Získáte tak 30% medový roztok, který má podobné složení jako krevní plasma. Med vytváří ve vodě  shluky složek, které zvyšují účinnost. Medová voda je organismem velice  snadno vstřebávána.       

Léčivé účinky medové vody:
Pomáhá srovnat zažívací procesy a umožňuje rozhýbat lenivé střevo.
Medová voda navíc pomáhá omlazení střevní mikroflóry.
Čistí zažívání od parazitů a brání jejich množení .
Pomáhá odstranit nahromaděné toxiny ve střevech .
Posiluje imunitní systém .
Čistí plíce od hlenu a pomáhá proti bronchitidě .
Dochází k čištění buněk celého organismu .
Zvyšují se vlastnosti antivirové, antibakteriální a antimykotické .
Pomáhá preventivně proti nepříjemné noční  potřebě na toaletu.
Medová voda pomáhá ulehčit přepracovaným ledvinám.

Jak medovou vodu konzumovat:

Z preventivních důvodů je vhodné dopřát si vodu každý den ráno na lačný žaludek. Voda se rychle dostává do střev a dostává se snadno do krve.
Můžete vodu konzumovat i na večer – nemusíte se obávat potřeby noční toalety, neboť medová voda uklidňuje ledviny.
Důležité je vždy připravit čerstvou medovou vodu.

JARO V BYLINÁŘSTVÍ:posilujeme imunitu a zaháníme jarní únavu.Posilujeme MOZEK.

Zcela odvážně si nastrouhejte křen a v poměru 1:1 umíchejte s medem.Kdo má rád skořici,můžete přidat.Výborná pomazánka na bagetku.

Máte v květináčku nasetou řeřichu? Pěkně nůžkami stříhejte a přidávejte do pomazánek,na chléb s máslem,do polévek, na vařené brambory…Dostanete zdroj vit. C a další zásadité minerály,které nyní po zimě organizmus potřebuje na ODKYSELENÍ.

Jste unavení?Potřebujete energetickou BOMBU? Není nic jednoduššího,než si nechat naklíčit luštěniny.Jak? vyberte si dle chuti: čočka/zelená,červená,žlutá/,hrášek/zelený,žlutý/,cizrna,bílé fazolky,mungo /druh fazolky/.Vybranou luštěninu ,potřebné množství pěkně „propereme“ ve vodě a v misce necháme zalité vodou do druhého dne.Druhý den,opět „propereme“,ale vodu už vylijeme.Třetí-čtvrtý den opakujeme.Každá luštěnina klíčí jinou dobu.Proto se už po 3 dnu začnou tvořit klíčky.Plody změknou a klíčky když jsou 2-3 cm vzrostlé,můžeme konzumovat.Praktické je přidávat do salátů/k ledovému salátu,lístkům řepy,polníčku,/ nebo do pomazánek,jogurtu apod.Luštěninové klíčky obsahují to,co nám nyní chybí.Vit. C,B,E,hořčík,železo,draslík,vápník,zinek,omega 3 a další důležité látky pro sílu a energii.

Nyní využíváme i sílu kořenů a zeleninové bulvy.Můžeme si připravovat i syrové saláty z řepy nebo celeru.

Rovněž je potřeba myslet na očistu našich FILTRŮ.Je to podobné,jako když s autem zajedeme do servisu.Lidské tělo má 3 důležité filtry.LEDVINY,JÁTRA,SLEZINU.

pro ledviny je vhodná nať petrželky.Buď máme v mražáku nebo si koupíme.Malou hrstku ustřihneme ,zalijeme 1/4 l  horké vodya necháme asi 10 minut luhovat,Přecedíme a vypijeme 2 x denně.Je to slabě zelená voda s vůní a chutí petrželky.Krásně pročistí všechny „ledvinové trubky“. a navíc ODKYSELÍ. Na játra a slezinu platí hořké bylinky a LAPACHO,VILCACORA.To jsou jihoamerické bylinky-kůra.V tuto dobu posilujeme nejen imunitu,ale i MOZEK. Na posílení můžeme luštit kvízy,křížovky,doplňovačky,ale také cvičit mozek na pamět.K tomu nám pomáhají tinktury s bylinkami na lepší prokrvování mozkových cév,center a nervů. JINAN dvoulaločný/GINGO/,BACOPA,GOTU KOLA,ŽENŠEN, a další .

NA VŠE SE MŮŽETE ZEPTAT A DOSTAT v bylinářství PETRKLÍČ ve Vizovicích. A to i včetně seznamu KYSELINOTVORNÝCH POTRAVIN a naopak potřebných ZÁSADITÝCH látek a potravin.

A rovněž buďme připraveni na první zelené bylinky v přírodě.Na procházku půjdeme už brzy.Vaše Jarka Petrklíčová

Rady pro měsíc únor:  “ vše,co slyšíme,je jen NÁZOR,nikoli FAKT.

„vše,co vidíme,je jen ÚHEL pohledu,nikoli PRAVDA“

MĚSÍC ÚNOR-MĚSÍC,kdy máme oslabené ledviny.

DOPORUČENÍ:

lichořeřišnice,truskavec,vřes,zlatobýl,kopřiva,jehlice,tužebník.Ale také bylinky na psychickou rovnováhu.Bukvice,levandule,chmel,heřmánek,kozlík.Koupele nohou,odpočinek a dobrá nálada.

I v těchto dnech jsou populární a účinné bylinky lípa a černý bez.Na snížení horečky při chřipkách je výborný tužebník.Na posílení imunity šípek,echinacea a rakytník v různých formách.

Kdo zvládne hořké,doporučuji benedykt.Bylinka na zažívání a zároveň proti chřipkám. A to společně se šípkem,skořicí,zázvorem,kysaným zelím,křenem apod.Chřipka se musí vyležet.Na dodání energie se používají kapky ze ženšenu,gotu koly,guarany a dalších stimulantů.

Bezový sirup na posílení imunity-vysílání Radia Brno
Černý bez
Není nikdy pozdě na to, myslet na stav své imunity. Bezy už odkvetly a je na čase posbírat jejich plody na tenhle výborný sirup. Recept pochází od bylinkářky Jarky Divílkové.
Budete potřebovat:
2 litry plodů černého bezu
1 litr vody
2 kg cukru a sáček kyseliny citronové nebo 3 citróny nakrájené na kolečka
Vaříme s rozhlasem
Postup:
1. Plody černého bezu necháme v 1 litru vody mírně vařit asi 15 minut a necháme odstát do druhého dne.
2. Druhý den směs opět mírně ohřejeme a přepasírujeme přes sítko a potom ještě přes plátno.
3. Přidáme 2 kg cukru a kolečka citrónů bez pecek nebo kyselinu citrónovou.
4. Uvedeme do mírného varu a hned odstavíme.
5. Plníme do lahví vypláchnutých alkoholem a uložíme v chladu.
6. Užívá se lžička 2x denně na posílení imunity. Vhodné i pro děti.

A pokud vaříte rádi a nebojíte se,mám pro vás ještě další recepty :
všeobecný recept na ovoce:poměr:2,5kg ovoce/plodů/,1,5litru vody,2,5dkg kyseliny citronové.Ovoce nechat 24 hod.macerovat,zcedit/vytlačit,přepasírovat/,zvážit a ohřát s cukrem v poměru 1:1.Budete mít nevařenou šťávu.Pro menší množství propočítat poměr.
Bezinkový likér : a) 2kg očištěných beziček,1 litr vody,1kg cukru,1sáček vanilkového cukru,2dcl instantní kávy,1/2litru rumu.
b)1 litr šťávy,500gr.cukru,celá skořice,hřebíček,1/2 litru vodky
Fotka uživatele Poradna Petrklíč.